Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ledové vodopády u Vlčího kopce. 2014

1. 2. 2014

 vlci_kopec_5.jpg    První únorovou sobotu jsme si pořádně užili v přenádherném údolí pod Vlčím kopcem. Ne, nejde o žádný kopec plný vlků, ale o empírový lovecký zámeček, který dal pro svého syna postavit Jindřich Vilém III. z Haugwitz. Že je vám toto jméno povědomé? Ano, jde o tehdejšího majitele zámku v Náměšti nad Oslavou. Český šlechtický rod z Haugwitz a Biskupic je historicky doložen již ve 13. století.

Vlčí kopec, nebo také Josefshof či Heinrichlust, leží v katastru obce Kladeruby nad Oslavou. Jedná se o jednopatrovou empírovou budovu s nástěnnými malbami ve vstupní hale, ložnicí a kuřáckým salonkem a je chráněn památkovým úřadem. Vystavěn byl v roce 1830 a v držení Haugwitzů byl zámeček až do roku 1945, kdy přešel pod národní správu. Dnes je z něj vybudováno rekreační středisko pro zaměstnance energetiky.

Naše cesta však u tohoto zámečku pouze vlci_kopec_19.jpgzačínala. Pustili jsme se po zelené do neznáma a netušili co nás čeká. O to víc jsme byli překvapeni, když jsme dorazili k zamrzlým vodopádům. Tady jsme se, každý po svém, pokusili vyfotit tu ledovou nádheru.

Nebyla ani nouze o vtipné momenty, zvláště pak když si někdo vezme tenisky a vyrazí na sníh. Cestou jsme si popovídali o focení a pomalu se vraceli k Vlčímu kopci.  Ani jsme se nenadáli a byli jsme opět u zámečku. Ještě pár chráněných stromů a rychle k autům. Chtěli jsme ještě stihnout slavnostní otevření nového fotoateliéru, který otvírala jedna naše členka. Ale to už je jiný příběh.  

vlci_kopec_17.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky 02/2014